Raziskave kažejo, da ima vse več ljudi zdravstvene težave, povezane z delovanjem ščitnice. Žal so med obolelimi tudi otroci, vse pogostejši pa je pojav bolezni tudi pri moških, kar prej ni bil pogost primer. Zakaj je tako in kako ta na videz majhen, a izjemno pomemben organ vpliva na naše zdravje, smo povprašali strokovnjakinjo endokrinologinjo.
Članek je februarja 2024 s pomočjo novinarke Vladane Lesjak medicinsko odobril specialist endokrinolog dr. Grubor Milan.
V tem članku izveste vse, kar morate vedeti o ščitnici:
Endokrinologija je veda, ki se ukvarja z žlezami z notranjim izločanjem, torej s hormoni in boleznimi endokrinega sistema. Velja za zelo pomembno in izjemno zahtevno vejo medicine. Prav zato je endokrinolog medicinski strokovnjak, ki mora poznati celotno človeško telo. Obisk endokrinologa je pomemben in pomemben pregled, včasih pa je lahko drugo mnenje ključno pri postavitvi diagnoze in terapije.
“Znano je, da endokrinologi zdravimo z zdravili, ne kirurško. Vsa zdravila, ki zdravijo endokrini sistem, morajo biti zelo pametno in previdno predpisana. Temu pritrjuje dejstvo, da se endokrinologi ukvarjajo z mikrogrami, stotinkami miligrama”, pravi dr. Grubor.
Bolezni ščitnice, sladkorna bolezen, inzulinska rezistenca, neplodnost, menopavza, osteoporoza, nizka rast, presnovne motnje, nekatere vrste raka so le nekatera od številnih področij, ki jih endokrinologi zdravijo.
Dobro je vedeti, da ščitnica vpliva na delovanje številnih organov in da je pomembno, da pravilno deluje, zato je redno nadzorovanje odlična preventiva pred številnimi boleznimi.
Ščitnica je endokrina žleza v obliki metulja, ki se nahaja na sprednji strani vratu, pod Adamovim jabolkom. Sestavljen je iz dveh režnjev, ki sta na sredini povezana z mostom (istmusom). Je rjavordeče barve, prežet s krvnimi žilami in bogat z živci. Ko je ščitnica normalne velikosti, je ščitnica netipljiva.
Izloča več hormonov, ki jih skupaj imenujemo ščitnični hormoni ali ščitnični hormoni, in sicer:
Oboljenja štitne žlijezde se mogu manifestovati od malih, bezopasnih promjena poput strume (uvećana štitna žlijezda) kojoj nije potreban tretman do karcinoma koji je opasan po život.
Razlikuju se dva stanja kada štitna žlijezda ne radi kako treba i to su hipotireoza i hipertiroiza.
Simptomi koji prate neka od ova dva stanja su brojna i kao što ćete moći primijetiti u velikoj mjeri utiču na svakodnevni život.
Hipotiroidizem, to je počasno delovanje ščitnice, pripisujejo bolnikom, ki imajo:
Pomembno je vedeti, ugotavlja dr. Grubor, da so lahko v začetnih fazah hipotiroidizma simptomi popolnoma odsotni. Pri tem morate biti previdni, saj si simptome hipotiroidizma pogosto lahko razlagamo kot simptom druge bolezni, zato je pomembno, da izberete strokovnega zdravnika z dobrimi izkušnjami.
Hipertiroidizem je pospešeno delovanje ščitnice, simptomi, ki se pojavljajo pa so:
Dr. Grubor poudarja, da ne počasno ne hitro delo ni dobro in da je treba zdraviti obe bolezni.
Vsak endokrinološki pregled se začne s pogovorom z bolnikom. Med prvim obiskom bo zdravnik postavil vrsto vprašanj, ki mu bodo pomagala čim bolje zbrati anamnezo.
Endokrinologa bo zanimalo:
Zdravnik bo preveril krvni tlak in srčni utrip, pregledal kožo, lase, zobe in usta. Ob naročanju so možna navodila za analizo krvi in urina, da pridete na pregled čim bolj pripravljeni. To predstavlja tudi laboratorijsko analizo hormonov, pri laboratorijski analizi hormonov pa boste prejeli nasvet po vaši meri.
Med pregledom bo zdravnik strokovnjak z rokami otipal vašo ščitnico, kar je tako imenovani medicinski oziroma endokrinološki pregled. Na ta način se preveri povečanost oziroma prisotnost vozličev na bolnikovi ščitnici.
Sledi ultrazvočni pregled, ki običajno traja približno 20 minut. Je diagnostični postopek, s katerim opazujemo stanje, obliko, velikost in morebiten obstoj izrastkov (nodusov). Če se odkrijejo določene spremembe, se zdravnik nanaša na delo tumorskih markerjev. Če so pozitivni, se nadaljujejo nadaljnje analize, da se čim bolj natančno postavi diagnoza. Postavitev diagnoze in terapije je ena najpomembnejših nalog endokrinologa, saj lahko vsak napačen korak povzroči poslabšanje stanja in dodatne zaplete. Zato se ga, kot pravi dr. Grubor, lotevamo zelo previdno.
Dr. Grubor še svetuje, naj vsak moški enkrat letno opravi ultrazvok ščitnice in trebuha s spremljajočo analizo krvi, bolniki s postavljeno diagnozo pa naj analizo opravijo po dogovoru z zdravnikom, odvisno od stanja.
Za zaščito ščitnice zdravnik navaja nekaj ključnih in brezplačnih nasvetov.
Izogibanje stresu je, čeprav težko, zelo pomembno. Ščitnico lahko podpiramo tudi z zdravo prehrano. Ne mara glutena, zato se mu raje izogiba. Živila, ki so dobra za uživanje in imajo blagodejne učinke, so bogata s hranili in vitamini, kot so selen, železo, kalcij, cink, jod, vitamina E in D ter omega-3 maščobne kisline. Dr. Grubor poudarja, da je za ščitnico zelo koristna tudi jabolčna krema, ki jo je treba jemati po zdravnikovih navodilih.
Na delovanje ščitnice pozitivno vpliva tudi telesna aktivnost, tuširanje s hladno vodo.
Zbog povećanja broja pacijenata sa nekim od oboljenja štitne žlijezde, u Banjaluci se nalazi veći broj stručnih doktora. Zdravstvena ustanova “Dr Grubor” obiluje sa 20 godina predanog i organizovanog rada i najnovijom tehnologijom. Od velikog značaja za pacijente je što se termin za pregled može dobiti samo nekoliko dana nakon poziva, a zakazivanje se vrši putem telefona +387 51 328 800 ili formulara na sajtu.
Ukoliko vam treba pomoć oko smještaja i pronalaska laboratorije kao i savjeti kako provesti slobodno vrijeme u Banjaluci, na našem sajtu možete pronaći sve potrebne informacije ili nas kontaktirati da vam obezbijedimo ličnog vodiča.
Preporuka za kraj: štitna žlijezda utiče na vaš čitav život. Neka je specijalista pregleda bar jednom godišnje.
Brezplačna pomoč pri rezervaciji prenočišča, priporočila za nakupovanje, turistično vodenje…