S spoštovanjem tradicije in običajev so v Banja Luki danes obeležili praznik Duhovi.
Mesto Banjaluka in mestna “Tržnica” sta namreč tudi letos tradicionalno, tretji dan Duhovskega praznika, ponudila Banjalučanom bogat program ob tem velikem krščanskem prazniku.
Mesto Banja Luka “Tržnica” praznuje 97 let obstoja in ob tej priložnosti ter v sklopu praznovanja duhovskega praznika so obeležili “Dan za hvala” in tudi slavo “Tržnice”.
Tijana Pajčin, strokovna sodelavka za marketing banjaluške Tržnice, je povedala, da je “Tržnica” v Banja Luki od leta 1998 vzpostavila lepo in privlačno prireditev.
“Gre za manifestacijo “Dan za hvala”, ki je bila takrat na tržnicah, ravno v času velikega pravoslavnega praznika Duhovi. Že nekaj let Tržnica v sodelovanju z mestom Banja Luka skupaj organizira Duhovski torek, to je vožnjo s kočijo po našem mestu. S tem dogodkom, kot že ime pove, se “Tržnica” zahvaljuje svojim poslovnim partnerjem, prijateljem, prebivalcem Banja Luke in regije za medsebojno zaupanje in sodelovanje”, je dejala Pajčin in dodala, da imajo letos z manjšimi spremembami največ udeležencev v programu.
Banjaluška “Tržnica” namreč že tradicionalno organizira ta dogodek, vse z namenom, da bi meščane in mlade generacije spomnili, kako je bilo nekoč.
Prav tako je Banja Luka prvo mesto v Bosni in Hercegovini, ki je pred 570 leti od takratnih oblasti dobilo dovoljenje za organizacijo Duhovskega sejma.
“Na žalost je leta 1945 takratna oblast prepovedala Duhovski sejem, pred 30 leti pa se je vodstvo “Tržnice” spomnilo na Duhove in skušalo povrniti to tradicijo, ki je zelo pomembna za zgodovino našega mesta”, je povedal Nebojša Kuštrinović pred organizacijsko ekipo.
Skozi mesto je namreč danes paradirala praznična kolona s kar 35 vozovi in tradicionalnimi kočijami ter obudila tradicijo Duhovskega sejma, na lokaciji Nove tržnice v Banja Luki pa je danes potekal bogat kulturno-umetniški program za slavo in kosilo za vse prisotne.
Parado kočij in konjenikov pred hramom “Hrista Spasitelja” je pozdravilo veliko število občanov, tudi udeleženec parade – lastnik kobilarne “Mitraković” iz Srpca. Luka Mitraković pa je poudaril, da je današnji dogodek pokazatelj, da obstaja prihodnost za ljudi, ki rejo konje.
Zahvalil se je Mestu Banja Luka in banjaluški “Tržnici” za odlično organizacijo in poudaril, da je pomembno, da se na ta način ohranja staro duhovno izročilo.
Župan Draško Stanivuković je dejal, da so v Banja Luki že tretje leto zapored obeležili Duhovski torek s parado kočij, tako kot so ga nekoč praznovali v našem mestu.
“Duhovski sejem je del identitete naše Banja Luke in ponosen sem, da smo to skoraj stoletno tradicijo praznovanja Duhovskega torka po petih desetletjih premora vrnili na ulice našega mesta. Gre za dogodek, ki bo leta 2027 dopolnil stoletje”, je dejal Stanivuković.
Izpostavil je tudi, da je ponosen, da to prireditev organizira že tretje leto zapored in da smo se vrnili k stari tradiciji in svoji identiteti.
“Duhovski torek so praznovali že naši predniki in že takrat so po ulicah mesta paradirali najlepši konji, vozovi in kočije, a je ta običaj po sili razmer prekinjen. To smo popravili in danes z bogatim kulturno-umetniškim programom in parado kočij ponovno praznujemo Duhovski torek”, je dejal Stanivuković.
Ob tem se je zahvalil tudi banjaluški “Tržnici” za sodelovanje pri organizaciji dogodkov, ki prispevajo k ohranjanju naših običajev.
Spomnimo, da je banjaluška “Tržnica” leta 1998 začela s prireditvijo “Dan za hvala”, ki poteka v njenih prostorih ob duhovih praznikih, ki je hkrati tudi slava “Tržnice”.
Brezplačna pomoč pri rezervaciji prenočišča, priporočila za nakupovanje, turistično vodenje…